21. Yüzyıl Kadının Yüzyılı

Women for Women International Kurucusu ve CEO’su Zainab Salbi 20’nci yüzyılın medeni hakların kazanıldığı bir yüzyıl olduğunu, 21’inci yüzyılın ise kadının yüzyılı olduğunu söyledi. Salbi “Hayatımda Bosna, Ruanda, Afganistan gibi birçok savaşla ilgili çalışmalar yaptım. Barış görüşmelerinde kadınlar yer aldığında sonuca ulaşılması çok daha kolaylaşıyor ve bu sonuçların çok daha kalıcı oluyor. Kadınlar daha iyi eğitim, daha iyi bir ekonomi istedikleri ve ailelerinde istikrar aradıkları için barışı inşa etmeleri kolaylaşıyor” dedi.

Salbi “Kadınların farklı biçimde iletişim kurduklarını anlamak gerekir. Daha iyi dinlemeyi öğrenmemiz gerekir” diye konuştu. IMF Başkanı Christine Lagarde’ın “Bugünün dünyasında en çok ihtiyacımız olan şey sevgidir” dediğini aktaran Salbi, “Dünyada bugün yaşadığımız bölünmüşlüğe karşı gerçekten ihtiyacımız sevgi. Sevgi erkeklerde de kadınlarda da var. Birlikte büyüyeceğiz” dedi.

Kadınlara Ne Olduğuna Bakın, O Ülkeye Neler Olduğunu Anlarsınız

Kadınların toplumun omurgası olduğunu söyleyen Salbi “Kadınlara ne olduğuna bakın, o ülkeye neler olduğunu anlarsınız” dedi. Salbi Saddam Hüseyin döneminde Irak’ta yetiştiğini belirterek “Irak’ta neler olduğunu da o dönemde kadınlara neler yapıldığına bakarak anlayabilirsiniz. Saddam Hüseyin döneminde ekonomik baskı yüzünden kadınlar geriye gittiler. Sonrasında ABD’nin işgaliyle de IŞİD’in yayılmasıyla da kadınların durumunun çok gerilere gittiğini görüyoruz” diye konuştu. Salbi “Özellikle bizim bölgemizde kadına yatırım yaparsak ekonomik, siyasal, toplumsal olarak kalkınacağımızı görüyoruz, barış imkanının daha artacağını görüyoruz” dedi.


Dijital Finansal Hizmetleri Daha İyi kullanarak Daha Fazla Kadını İş Hayatına Katabiliriz

Ecobank COO’su Carl Manlan “Afrika kıtasında kadınların önemli bir kısmı tarımda çalışıyor. Finansal katılım ve eğitimle beraber herkesin daha başarılı bir geleceği olacağını düşünüyoruz. Dijital finansal hizmetleri daha iyi kullanarak daha fazla kadını iş hayatına katabiliriz. İstediğimiz Afrika’yı ancak böyle kurabiliriz” diye konuştu. Manlan “Kadınların sorun çözme yeteneklerini incelememiz gerekir. Kadınların evdeki işlerine bakıldığında para kazanmadıklarını düşünüyoruz ama aslında bazen çalışanlardan bile daha fazla değer katıyorlar” dedi.


Kadın Liderlerin Yetişmesine Özel Önem Veriyoruz

Eczacıbaşı CEO’su Atalay Gümrah, grubun 47 şirketini geleceğe hazırladıklarını söyledi. Gümrah; “Holding bünyesinde yetenek havuzu kurduk. Şu an 150 arkadaşımızı gelecek rollere hazırlıyoruz. Kadın liderliğini geliştirmek için 40 kadın arkadaşımızı da özel bir programla eğitiyoruz” dedi.