Fırsatlar Teknolojiyi Kullandığımız Ölçüde Oluşuyor

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik, küresel fırsatların, gelişmelere hazırlığı olanların önüne geldiğinin altını çizdi. Dijitalleşmenin ve teknolojik gelişmelerin getirdiği değişiklikler küresel ekonomiyi muazzam bir şekilde değiştirdiğini anlatan Bilecik; “10 yıl önce var olmayan şirketler şu an dünyanın ana ekonomik aktörleri oldu. İnternetle beraber bir çağ kapandı, yeni bir çağ açıldı. Ne iş yaparsak yapalım teknolojiyi kullandığımız derecede fırsatlar oluşuyor” dedi.

Kültürün ve Yapıların Nasıl Dönüşeceğini Çok İyi Tasarlamamız Gerekiyor

Facebook Türkiye Ülke Direktörü Derya Matraş, gelecekte en önemli dört dijital trendi; bağlantı, ticaret, iletişim ve kültür olarak sıraladı ve; “Mobil bağlantı hayatımızı çok değiştirdi. Artık günde ortalama 200 kere telefonumuza bakıyoruz. Alışveriş yaparken mağazalardaki satışların yarısında mobil telefonun etkisi var. İletişimin de şekli değişti. Artık mesajla, fotoğrafla ve videoyla konuşuyoruz. Yakın gelecekte artırılmış gerçeklikle konuşacağız. Ama en önemlisi kültür. Yapılarımızı nasıl dönüştüreceğimizi çok iyi tasarlamamız gerekiyor” dedi.


Bankacılık Trendleri Takip Etmeli

Akbank Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Hakan Binbaşgil trendleri takip etmenin sürdürülebilir iş başarısı için kritik öneme sahip olduğunu belirtti. Teknolojiye yılda 300 milyon dolar yatırım yaptıklarını söyleyen Binbaşbil; “Bu sayede artık Akbank’ta işlemlerin sadece %5’i şubeden yapılıyor” dedi. Akbank Galata şubesini dijitalleştirdiklerini anlatan Binbaşgil, gelecekte tüm Akbank şubelerinin böyle olacağını belirtti.

 


Bankaları Gelecekte Belki de Teknoloji Uzmanları Yönetecek

Dijitalleşmeyi “aracısızlaşma” olarak tanımlayan Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, dijitalleşmeyle bir değer yaratma sürecindeki bazı halkaların gereksiz kaldığını, bunun aynı geçmişteki makineleşme sürecine benzediğini belirtti. Bali, “Bizden sonraki nesiller, biz bankacıları çok iyi mevduat topladığımız için takdir etmeyecekler. Teknolojiyi kullanarak işimizi nasıl geliştirdiğimize bakıp bizi değerlendirecekler” dedi.


20 Sene Sonra Araba Satamayacağız

Autonomous Mobility CEO’su Peter Theo Sorgenfrei; insanları A noktasından B noktasına yenilikçi bir yaklaşımla nasıl taşıyabileceklerine kafa yorduklarını ve sonunda sahibi olmayan, dijital şekilde yönlendirilen bir ulaşım sistemi bulduklarını anlattı. Daha az yakıt harcanan, daha az kirlilik yaratan bu sisteme 15 ay önce 8 ülkede başladıklarını belirten Sorgenfrei, otonom araç sistemine 9 milyar dolar yatırım yapıldığını söyledi.


Anadolu’da Dijital Çağa Uygun Gençler için Cazip Çalışma Ortamı Yaratılmalı

BASF Türkiye CEO’su Buğra Kavuncu üretimde dijitalleşmenin önemine değindi. “Anadolu’da sanayisi gelişmiş bölgeler, dijital çağa uygun gençler için cazip bir ortam yaratmalı ki bu gençler o bölgelere gidip çalışsın” diyen Kavuncu; “BASF de ARGE merkeziyle teknolojik dönüşümü destekliyor” dedi.


Sağlık Hizmetleri Sistemleri Tamamen Değişecek

Philips Türkiye CEO’su Haluk Karabatak “Sağlık sektörü bugüne kadar normalde talep ettiğimiz servisler dışında teknolojilerle donatılacak. Cepte taşınabilecek ultrason cihazları olacak. Mekandan bağımsız sağlık hizmetleri geliştirilecek. Birbiriyle konuşan, akıllı cihazlar sayesinde bugünkü sağlık hizmetinin verilme tarzı tamamen değişecek. Cerrahlar ameliyathaneye bile gitmeden uzaktan cihazları yöneterek ameliyat yapar hale gelecekler. Bu tip uygulamalar da verimliliği çok daha fazla artıracak” dedi.


Gelişmekte Olan Pazarlar Hala 2. Sanayi Devrinde

TAV Havalimanları Holding İcra Kurulu Başkanı Sani Şener, tarihte ne zaman bilimle zanaat birleşirse, bunu başaran medeniyetlerin büyük sıçrama yaptığına değindi. Şener; “Uçak icat edildikten sonra 50 milyon yolcuya ulaşması 66 yıl aldı, televizyonun 50 milyon eve girmesi 22 yıl aldı, internet ise 50 milyon kullanıcıya 4 yılda ulaştı. Sanayi 4.0 bu kadar hızlı. Ancak bugün dünyanın %58’inde internet yok. Bu bölgeler daha ikinci sanayi devrinde. Hala bütün sanayi devrimleri devam ediyor” dedi.


Yapay Zekada Gidecek Çok Yol Var

DaVinci Enstitüsü Gelecek Bilimcisi Thomas Frey; “Yapay zeka pek çok bileşenin bir araya getirilmesiyle oluşturulan bir yapı. ‘İnsana karşı robot’ diye bir şey söz konusu değil. Bugün yaptığımız bir işi, yapay zeka sayesinde 15–20 kat daha iyi yapabilmemiz söz konusu. Örneğin yapay zeka arama motorlarını da geliştirecek. Bir kişi kentimde kaç adet kuduz köpek var ve şu an nerede diye arama yaptığında, hasta köpeklerin nerede olduğunu görebilecek” şeklinde konuştu.